Staklo
Tipologijom stakla podrazumijevamo načine na koje staklo pripremamo prije ugradnje. Tipičan primjer je tzv. IZO staklo. IZO staklo je kombinacija dva ili više staklenih ploha između kojih ugrađujemo aluminijski ili inox okvir tako da se između dvije plohe nalazi sloj ispunjen nekim plinom (zrak, argon i sl.). Dobivenu strukturu nazivamo IZO komora.
Jednostruko staklo
se sastoji od jedne staklene površine. Međusobno se razlikuju po debljini (od 4 mm naviše), vrsti i obradi. Rezanjem na zahtijevane dimenzije i oblik, te eventualnom dodatnom obradom, staklo je spremno za ugradnju. Jednostruko staklo je najjeftinija i najšire primjenjivana tipologija.
Staklene stijene / pregrade
Veliki, lijepi i otvoreni prostori su novi veliki trend u uređenju doma i poslovnih prostora.
Staklene stijene su idealan način za postizanje otvorenog koncepta doma uz sve prednosti poput dojma da je prostor veći, svjetliji, prozračniji... dok u isto vrijeme osiguravaju potrebnu privatnost.
Za izradu staklenih stijena koriste se specijalna sigurnosna stakla (laminirana ili kaljena ovisno o potrebama projekta) ili IZO stakla.
Neke ideje za upotrebu staklenih stijena:
- Uredske prostorije
- Sobe za sastnake
- Kuhinje
- Blagavaonice
- Spavaće sobe...
Sigurnosno staklo
Kod razmatranja pojma "Sigurnosno staklo" moramo imati u vidu 2 različite vrste stakla koje se mogu koristiti u tu svrhu a odabir ovisi o konkretnim zahtjevima.
- Kaljeno staklo se kod jakog udarca razbija u male komadiće koji nisu oštri i stoga Vas neće ozlijediti. Kaljeno staklo se koristi kada je cilj spriječiti ozljede pri lomu i zato će te ga pronaći npr. u tuš kabinama.
- Laminirano staklo se pri jakim udarcima razbija ali ostaje u jednom komadu zbog folije koja je korištenja u ljepljenju slojeva stakla. Budući da se pri lomu, osim ozljede, onemogućava rasipanje konstrukcije, ima široku paletu primjene od fasada do automobila.
IZO staklo
(dvostruko, trostruko staklo) se sastoji iz dvije ili više staklenih površina, između kojih se nalazi zračni sloj.
Ova stakla se razlikuju po debljini (od 20 mm do 36 mm ), npr. 4+12+ 6 mm znači da je vanjska staklena ploha debljine 4 mm, zračni prostor 12 mm, a unutarnje staklo 6 mm.
Također se razlikuju i po vrsti stakla, kao i obradi. Znači, vanjsko staklo može biti kaljeno, a unutarnje obično.
IZO stakla se najčešće upotrebljavaju za prozore i vrata privatnih kuća i objekata, vila, poslovnih prostora, izloga trgovina..., zatim ograda balkona, unutarnjih stijena, škola, bolnica, bazena, zimskih vrtova itd.
Kaljeno staklo
Kaljeno staklo se koristi kada upotreba zahtjeva čvrstoću, otpornost na visoke temperature i sigurnost.
Kaljeno staklo je vrsta sigurnosnog stakla koje se izrađuje toplinksom i kemijskom obradom površine stakla kako bi se pojačala njegova snaga. Kod loma, takvo staklo se "rasipa" u male komadiće koji nisu oštri te su stoga bezopasni za ljude.
Tipični primjeri upotrebe su:
- Stražnja stakla na automobilima
- Balkonska vrata
- Sportske dvorane
- Bazeni
- Fasade
- Tuš kabine
- Kuhinje
- Izložbeni prostori
- Uredi
- Kučišta za računala
Laminirano staklo / Lamistal
laminirano staklo tj. lamistal staklo je zapravo sendvič dvaju ili više staklenih ploha koje su međusobno zalijepljene jedna na drugu.
"Ljepilo“ je poseban prozirni sloj (PVB-polyvinylbutyral), debljine 1 – 2 ili ponekad više mm.
Npr. u lamistal možemo spojiti dva kaljena stakla debljine 6 mm tako da dobijemo staklo 6-2-6 tj, jednu kompaktnu plohu debljine 14 mm (slično jednostrukom staklu). Ovo staklo, također, upija zvučne vibracije širokog spektra, a omogućuje i bolju zvučnu izolaciju od tradicionalnog stakla s istom debljinom.
Laminirano staklo je sigurnosno staklo jer se u slučaju razbijanja ne rasipa već ostaje homogeno, zalijepljeno na prozirnu foliju u sredini, te štiti od posjekotina i ozbiljnih ozljeda koje su uzrokovane razbijanjem stakla.
Staklo za kuhinju
Staklo, tj. staklene ploče na kuhinjskom zidu između podnih i zidnih elemenata odlična su zamjena za keramičke pločice.
Razlog je vrlo jednostavan, staklo se lakše čisti i održava, nema fuga u kojima se može skupljati nečistoća i pljesan i koje narušavaju estetiku, i naravno, ODLIČNO izgleda.
Stakla mogu biti prozirna ili u raznim bojama, sa za oblogu se primarno koriste:
- Jednostruka stakla
- Kaljena stakla
- Laminirana stakla
ovisno o željama i zahtjevima korisnika.